site loader
site loader
22. augusts, 2023 Pirmie soļi grāmatu pasaulē

Pirmie soļi grāmatu pasaulē

Noteikti esat bijuši grāmatnīcā vai lielākos pārtikas lielveikalos, un pamanījuši, ka ir ļoti liela grāmatu izvēle pavisam maziem bērniem no izturīgiem materiāliem – papīra grāmatas ar ļoti biezām lapām, auduma grāmatiņas bēbīšiem un pat ūdens izturīgas grāmatiņas vannas priekiem. Starp citu –  ja dodaties ciemos – šādas grāmatas ir lieliska dāvana mazuļiem.

Šķiet neticami, ka pavisam mazam bērnam bieži patīk izvēlieties grāmatas, ja vien saistoši ir zīmējumi un attēli. Arī košās krāsa piesaista mazo actiņu uzmanību.

Lasīšana priekšā nav novecojusi –  vecāku priekšālasīšana ļauj bērnam aptvert, ka grāmatā ir kaut kas līdzīgs maģijai. Kad vecāks lasa, rodas īpašs stāsts. Mazais bērns nevar saprast, ka tekstu pieraksta ar zīmēm, tādēļ, intriga šķiet vēl aizraujošāka. Bērns sagaida jauku un pārsteidzošu ne tikai grāmatas stāstu, bet arī pārdzīvoto lasītā stāsta emocijas. Bet svarīgāk par visu ir tas, ka bērns izbauda kopā būšanu ar vecākiem.

Ņemiet vērā – līdz divu gadu vecumam, bērns nespēj klausīties un uztvert garus tekstus. Viņam labprātāk patiks vērot bildītes, kuras aprakstīsies ar teikumu vai diviem.

 Ja ilustrācijās attēloti dzīvnieki un lietas, izmantojiet, lai saistītu tos ar skaņām. Padariet to par  lielisku veidu, kā bērnam mācīt, kā suns rej, gailis dzied, kaķis ņaud, pulkstenis tikšķ, traktors rūc. Ja atkārtosiet šīs skaņas atkal un atkal, bērns tās dzirdēs un ar laiku atdarinās.

Tieši tā pat ir ar krāsu pazīšanu –  izvēloties krāsainas ilustrācijas, nosauciet zīmējumā redzamo lietu krāsas un rādiet tās bērnam, piemēram, “zāle ir zaļa, varde arī ir zaļa. Tomāts ir sarkans, maks arī ir sarkans.” Meklējiet nosauktās krāsas arī dziesmās un ikdienas lietās.

Ja grāmatu lasīšana kļūs par rituālu, tad bērni paši tieksies pie grāmatām, piemēram, pirms diendusas vai vakara miedziņa. Bērns atcerēsies prieku, ko sagādā grāmatu lasīšana, un vēlēsies to atkārtot ar Jums atkal un atkal.

Lielisks veids, kā raisīt fantāziju un ziņķāri ir klausāmās pasakas. Īpaši skaidra vārdu izruna,  lielais vārdu krājums un emocijas. Klausoties pasakas, bērns mācās noturēt uzmanību un ieklausīties stāstā. Bieži, klausāmās pasakās ir arī kāda īpaša strāsta doma vai pamācība, kuru bērns vēlāk interpretēs savāk ikdienā.